Doğru Diş Fırçası Nasıl Seçilir? Diş Fırça Seçimi Neden Önemlidir?
5/5

Doğru Diş Fırçası Nasıl Seçilir? Diş Fırça Seçimi Neden Önemlidir?

Doğru diş fırçası, ağız ve diş sağlığını koruma noktasındaki ilk aşamalardan biridir. Diş fırçası seçimi basite indirgenerek piyasada bulunan modellerden rastgele seçilmek yerine, bir diş hekimi tavsiyesi üzerine bu seçimin yapılması daha sağlıklı olacaktır. Çünkü diş hekimleri sizin ağız yapınız ve dişleriniz ile ilgili en doğru tespiti yapar ve en uygun diş fırçasını kullanmanızı sağlar.

Diş fırçası seçimi yapılırken; döner başlıklı olup olmaması, açılara uyum sağlayabilir olması ve sap kısmı gibi pek çok noktaya da dikkat edilmesi gerekir. Özellikle fırçanın en uç kısmı, bir diş fırçasının temel yeridir ve dişlerin doğru bir şekilde temizlenmesi tamamen bu uç kısma bağlıdır. Seçilecek diş fırçasının kişilerin diş etlerine tam olarak yerleşebilir boyutlarda olması, dişlerle birlikte diş etlerinin de temizlenmesi gerektiğinden bir hayli önem taşımaktadır. Örneğin uç kısmı daha dar şekilde geliştirilmiş olan diş fırçalarının diş etlerine ve arka kısımlara temas edebilmesi çok daha kolay olacaktır.

Diş fırçaları mümkün mertebe düzenli aralıklarla değiştirilmelidir. Çünkü kullanıma bağlı olarak diş fırçasındaki kıllarda eğilip bükülmeler meydana gelir ve bu da dişlerinizin tam anlamı ile temizlenememesine neden olur. Ayrıca diş fırçasının düzenli aralıklarla değiştirilmesi sayesinde; dişlerin üzerindeki plak oluşumu çok daha kolay bir şekilde temizlenir hale gelir.

Doğru diş fırçası seçmek, bahsedildiği üzere bazı noktalara dikkat ederek ve diş hekimine danışarak kolay bir şekilde halledebiliyor. Doğru diş fırçası seçimi konusunda çocuklar ve erişkinler için bazı farklılıklar da bulunuyor.

Çocuklar İçin Doğru Diş Fırçası Seçmek

Çocukların diş fırçalamaya yaklaşık 2.5-3 yaşlarında iken başlaması gerekir. Çocuklara daha o yaşlarda diş fırçalama rutini kazandırabilmek, çocuğun ağız ve diş sağlığını son derece korumaya da yardımcı olacaktır. Çocukların diş etleri, erişkin insanlara göre daha hassas yapıda oldukları için de buna uygun diş fırçalarına yönelim gösterilmelidir.

Erişkinler için Doğru Diş Fırçası Seçmek

Erişkinler için doğru diş fırçası özellikleri tamamen ağız ve diş yapısına uygun olmalıdır. Diş fırçası çok yumuşak ya da çok sert bir yapıda olmamalıdır. Gerekli görüldüğü taktirde bir diş hekimine de başvurulmalıdır.

“Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması ve reklam yapması yerine geçmez”