Diş Çekimi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler_
5/5

Diş Çekimi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş çekimi sonrası, en az diş çekimi anı kadar büyük önem taşımaktadır. Dişler, yiyecekleri parçalama, öğütme gibi işlevleri yerine getirseler de dil ve biçim açısından da çok önemli ayrıntıları da işlerler. Diş ve diş eti hastalıkları büyük rahatsızlık verecek durumlar yaratabilir. Ağızdaki her türlü sorun ağız ve diş sağlığının son derece bozulmasına neden olur. Ağız sağlığımızın bozulması ile birlikte sindirim sisteminizi de olumsuz yönde etkiler. Yani ağzımızla çiğnediğimiz her besin tükürükle karıştırılarak sindirilmeye hazırdır. Dişlerinizden sindirdiğiniz besinlerle vücudunuzda her türlü tehlikeyi taşıyabilirsiniz. Kalp hastalığı, böbrek hastalığı ve daha farklı birçok hastalığa yakalanabilirsiniz.

Diş Çekimi Sonrasında Neler Yapılmalıdır/Yapılmamalıdır?

Diş çekimi yaptırmanın gerekçelerinin son derece vurgulanabildiğini varsayarak, diş çekimi sonrasında nelere dikkat edilmeli noktasına değinmekte fayda var.  Diş çekiminden sonra yenilecekler konusundan tutun dille oynanmamasına kadar pek çok noktaya karşı dikkatli olunması gerekmektedir.

  • Diş hekiminin yaraya sürdüğü gazlı bez hemen atılmamalı, en az 25-30 dakika yerinde bırakılmalıdır.
  • Tamponları düzenli olarak değiştirirseniz kan pıhtılarının oluşmasını engellemiş olursunuz.
  • Ağzınızı suyla kesinlikle çalkalamayın.
  • Çekimden sonra hemen bir şeyler yemeyin ve içmeyin, en az iki saat beklemeniz daha yararlı olacaktır.
  • 24 saat sigara içmemelidir.
  • Diş çekimi sonrası oluşan boş alan dil ile oynanıp ters çevrilmemeli, yaralı bölgede oluşan kan emilmemeli ve kesinlikle dışarı atılmamalıdır.
  • Çıkarma bölgesine eller ile dokunulmamalıdır. Aksi takdirde yara doğrudan enfekte olabilir.
  • Bazen diş çekildikten sonra kanama devam edebilir. Bu durum yaklaşık 6-24 saat sürer, bu kanamanın fazla olması durumunda doktora başvurmanız gerekir.
  • Diş çekimi sonrası ağrıyı gidermek için doktora danışmadan rastgele ağrı kesiciler yutulmamalıdır.
  • Yarada bulunabilecek yiyecek artıkları bu bölgede çok fazla sayıda bakteri üremesine neden olabilir.

Herhangi Bir Aksilik Durumunda Mutlaka Diş Hekimine Başvurun

Diş çekimi her ne kadar basit bir işlem olsa da ve diş çekimi sonrasında dikkat edilecekler ile pek çok sorun karşılaşılmadan önlense de diş çekimi sonrası kanama, şiddetli ağrı gibi durumlar da meydana gelebilir. Bu tarz durumlar ile karşı karşıya kalındığında diş hekimine başvurmadan evde herhangibir işlem uygulanmaması gereklidir.

“Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması ve reklam yapması yerine geçmez”