Diş Gıcırdatma Nasıl Tedavi Edilir?
5/5

Diş Gıcırdatma Nasıl Tedavi Edilir?

Diş gıcırdatma, diğer adı ile de bruksizm her 5 kişiden 2’sinde rastlanılan, oldukça yaygın olan bir uyku bozukluğudur. Uyku esnasında dişlerin birbirine çarptırılması, dişlerin sıkılması ve çene hattının aniden kapanması gibi belirtiler ile uyku bozukluğu durumu kendini gösterir.

Bu uyku bozukluğunun temelinde pek çok faktör yatar. Bu faktörler de kişilerde bahsedilen şekilde meydana gelir. Kişilerin diş gıcırdatma sonucu dişlerindeki dolgular kırılabilir, aynı şekilde dişler de kırılabilir ve ağız içinde küçük çaplı yaralanmalar meydana gelebilir. Bu nedenle de eğer bir diş gıcırdatma alışkanlığı ile karşı karşıya kalındığı takdirde bir diş hekimine gidip gerekli kontrollerin yapılmasını sağlamak çok daha doğru olacaktır.

Diş Gıcırdatmanın Nedenleri

Diş gıcırdatmanın nedenlerinin pek çok faktöre bağlı olduğundan bahsetmiştik. Bu nedenlerin başında ilk olarak kişilik yapısı ve genetik özellikleri geliyor. Buna ek olarak;

  • Kullanılmakta olan ilaçlar
  • Nörolojik problemler
  • Psikolojik problemler
  • Aşırı stresli hal
  • Çeşitli uyku bozuklukları

faktörleri de diş gıcırdatma uyku bozukluğuna neden oluyor. Aynı zamanda ağzın içinde bulunan dokuların dengesiz bir halde olması, çürük ve enfeksiyonlu dişlerin çok olması ve hatalı bir şekilde yapılmış olan diş tedavileri de diş gıcırdatma uyku bozukluğuna yol açıyor.

Yapılan araştırmalar sonucu tüm bu faktörler ile birlikte gelişen diş gıcırdatma, kişilerin yaşam kalitesinin düşmesine de neden olmaktadır. Bu yüzden bu sorunu yaşayanlar tarafından tedavisi sağlanmalıdır.

Diş Gıcırdatma Belirtileri Nelerdir?

Diş gıcırdatma tedavisi uygulanabilmesi için kişilerde bazı belirtilerin mevcut olması gerekiyor. Bu belirtiler arasında en yaygın olan belirti ise dişlerde aşınma durumu, Dişlerin aşınmasına ek, dişlerde kırılma, sallanma gibi durumlar da gözleniyor. Diş ve diş eti hastalıkları bulunan kişilerde de diş gıcırdatma uyku bozukluğu sık sık görülüyor.

Diş gıcırdatma tedavisi yaptırmak daha sağlıklı ve daha kaliteli bir uyku uymak isteyen kimselerin başvurduğu bir yöntem olarak biliniyor. Bu tedavi ile kişilerin ağız ve diş yapısında enfeksiyonlar mevcut ise bu enfeksiyonlar temizleniyor. Varsa eğer diğer diş hastalıkları da tedavi ediliyor. Böylelikle gıcırdatmaya neden olan faktörler ortadan kaldırılmış oluyor.

“Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması ve reklam yapması yerine geçmez”

“Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması ve reklam yapması yerine geçmez”