Diş Hekimi Korkusu Nedir, Nasıl Aşılır?
5/5

Diş Hekimi Korkusu Nedir, Nasıl Aşılır?

Diş hekimi korkusu, diş hastalıkları ile boğuşan ancak hiçbir şekilde diş hekimine gitmek istemeyen, dişçi koltuğuna oturmaktan kaçan kişilerin duyduğu korkuların genel adıdır. Dentofobi olarak da isimlendirilmekte olan bu korku, günümüzde artık diş hekimi uygulamalarının verdiği acı ve ağrı minimumum seviyeye inmiş olmasına rağmen hala pek çok kişi tarafından yaşanmaktadır. Yüksek stres ve korku ile oluşan bu fobi, kişilerin ağız ve diş hastalıklarının önlenememesinde büyük rol oynamaktadır. Dentofobi yüzünden pek çok kişi diş ve diş etlerinde bulunan enfeksiyonların yayılmasına, çürüklerin artış göstermesine davet çıkarmakta; bunların diğer ağız hastalıklarına da yol açmasına sebep olmaktadır. Tüm bunlarla birlikte kişilerde doğal olarak hiçbir şekilde estetik görünmeyen diş yapıları da meydana gelmektedir.

Diş Hekimi Korkusu Neden Oluşur?

Günümüzde giderek gelişen teknoloji ile birlikte sağlık alanındaki tedavi ve uygulamalar da daha acısız ve daha ağrısız bir şekilde olmaktadır. Bir diş tedavisi uygulandığı esnada genel anestezi, lokal anestezi ve sedasyon tedavisi gibi tedavilerden yararlanılabilmekte, böylece kişilerin tedavi esnasında hiçbir şekilde ağrı ve acı duymaması sağlanabilmektedir. Diş hekimi korkusu ya da diğer adı ile dentofobi; çocuk yaştakilerden tutun hemen hemen tüm yaş gruplarında görülmektedir.

Diş doktorundan korkmak durumunun söz konusu olmasında pek çok fakötürn etkisi olabilir. Örneğin kişi daha önce kötü bir diş doktoru tecrübesi yaşamış olabilir, bu da travmatik bir duruma sebebiyet vermiş olabilir. Aynı şekilde çevresel faktörler de diş doktorundan korkma noktasında kişileri etkilemektedir. Olumsuz diş doktoru tecrübelerini dinlemek, kişilerde böyle bir korkunun yer edinmesine yol açabilir.

Diş Hekimi Korkusunu Yenmenin Yolları Nelerdir?

Diş hekimi korkusunu aşmak, her ne kadar imkansız bir durum gibi görünse de ağız ve diş sağlığının korunması açısından da şart bir durum olmaktadır. Diş hekimi korkusunu açmak için genel anestezi, lokal anestezi ve sedasyon tedavisinden yararlanabilirsiniz. Sizlere son derece güven veren, güler yüzlü hizmet anlayışı geliştirmiş olan ve de sizleri sakinleştirici bir yapıda olan diş hekimlerini tercih ederek de diş hekimi korkusunu büyük ölçüde aşabilirsiniz.

“Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması ve reklam yapması yerine geçmez”