Diş Hekimliğinde Uyutma Yöntemleri Nelerdir
5/5

Diş Hekimliğinde Uyutma Yöntemleri Nelerdir? Ne Zaman Uyutularak Tedavi Yapılabilir?

Diş hekimliğinde uyutma yöntemleri kullanılarak, hastaların tedavi esnasındaki işlemlerin sonucunda herhangi bir ağrı ve acı durumu yaşamaması amaçlanmaktadır. Diş hekimliğinde uyutma yöntemleri belirlenirken hastanın profili; yaşı, durumu ve uygulanacak olan tedavi süreci göz önünde bulundurulur. Bunlar sonucunda da hastaya en uygun olan uyutma yöntemi belirlenir. Aslına bakıldığında tüm bu yöntemler güvenlidirler ancak hastanın uyutulacağı zaman ve uygulama öncesi dikkat edilecekler gibi faktörler de bu noktada büyük önem arz eder.

Bilinçli Sedasyon Uygulaması

Diş tedavisinde uyutma konusu söz konusu olduğunda en sık başvurulan yöntemlerden biri bilinçli sedasyon uygulaması olmaktadır. Bilinçli sedasyon uygulaması ile hastanın bilinci çok hafif bir düzeyde baskılanarak hastanın tedavi esnasındaki hiçbir işlemi duymaması ve hissetmemesi sağlanır. Bilinçli sedasyon uygulaması ile çocuklarda ve erişkin bireylerde diş hekimi koltuğuna oturma anksiyetesinin birebir önüne geçilebilmektedir. Bilinçli sedasyon uygulaması esnasında, diğer anestezi türlerinde olduğu gibi bir anestezi uzmanı görev almaktadır. Anestezi uzmanı damar yolu içine gerekli sıvıları göndererek gerekli uygulamayı gerçekleştirmiş olur. Aynı zamanda da monitöre bağlanarak hastanın nabzını ve tansiyon seviyesini kontrol altında tutar.  Sedasyon uygulamasının amaçlarını maddeler halinde sıralayacak olursak;

  • Hastanın kendisini güvenli hissetmesini sağlar, korku duyanlar için idealdir.
  • Herhangi bir şekilde ağrı ve acı hissi yaşanmasının önüne geçer.
  • Hastanın ani hareketlerde bulunarak diş hekiminin dikkatini dağıtmasını engeller.
  • Küçük yaştaki çocuklara uygulandığında dentofobi gelişiminin önüne geçer.

Sedasyon – Genel Anestezi Uygulaması Zararlı mıdır?

Diş tedavisinde uyutma uygulanan durumlar konusu söz konusu olduğunda sedasyon ve genel anestezi yöntemine sık sık başvurulduğu biliniyor. Bu uygulamalar yalnızca diş hekimliğinde değil tıbbın hemen hemen her alanında gerçekleştirilmekte olan uygulamalardır. Bu nedenle de sedasyon ve genel anestezi konusundaki tüm önlemler doktorlar tarafından son derece bilinmektedir. Bu önlemler alındığında hastaların herhangi bir şekilde zararla karşılaşması neredeyse imkansız hale gelir. Özellikle de sedasyon uygulamasında, hastanın hava yolları açık tutulduğu için sedasyon uygulaması yaptırarak bir diş hekimine gitmeyi düşünen hastaların herhangi bir endişeye mahal vermesine gerek yoktur.  

 

“Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması ve reklam yapması yerine geçmez”