diş teli
5/5

Diş Teli Takmak İçin Yaş Sınırı Var mı?

Kişiler hangi yaş grubuna mensup olursa olsun, diş teli takmak uygulaması ile çarpık, birbirinden ayrık görünen dişlerinden ve de yapısı tamamı ile bozulmuş dişlerinden kurtulmak isterler. Ortodontik tedavi adı da verilmiş olan diş teli uygulaması 5 yaşından başlanarak her yaş grubuna rahatlıkla uygulanabilmektedir. Genel olarak en uygun yaşlar 11-13 yaşları olarak belirtilse de bazı bozukluklar ve imkanlar nedeni ile bu yaş grubu skalası genişletilmiştir. Teknolojinin günden güne daha fazla değişim ve gelişim göstermesi doğal olarak ortodontik tedavi yöntemlerinin de artmasını ve dha kolay bir hale gelmesini sağlamıştır.

Ortodondik tedavinin aslına bakıldığında amacı mevcut diş bozukluğu durumlarını düzeltmek ve bozuk çene yapısına uygun bir diş görünümü elde etmek şeklindedir. Yani ortodondik tedavi hem son derece iyi bir diş sağlığına sahip olmak için hem de estetik ve güzel görünümlü dişlere sahip olmak için gereklidir. Ortodondik tedaviden maksimum verim alınabilmesi için tedavi sürecinin iyi berlirlenmesi ve kontrol süreçlerinin atlanmaması da büyük önem taşıyor. Ortodondik tedavi, genel olarak iki aşamada gerçekleştirilmektedir.

Çocukluk Yıllarında Ortodonti Tedavisi

Diş teli takmak için yaş sınırı her ne kadar belirlenmemiş olsa da çocukluk yıllarında yapılan ortodonti tedavileri daha sağlıklı oluyor. Çocukluk yıllarında ortodonti tedavisi için ilk kontrol çocuğun yaklaşık 7-8 yaşlarında olduğu zamanlarda gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu yaşlardaki çocuğun çene yapısı ve ağız yapısı daha kolay belirlenebildiği için tedavi süreci de buna bağlı olarak daha kolay bir şekilde gerçekleşmiş oluyor. Çocukluk yıllarında ortodonti tedavisi uygulandığında çocuğun birey haline dönüşüm aşaması daha keyifli oluyor, çocuk herhangi bir şekilde psikolojik ve fiziksel bir rahatsızlık hissetmiyor.

Erişkin Dönemlerde Ortodonti Tedavisi

Diş teli hangi yaşta takılır noktasında yukarıda da bahsedildiği üzere diş teli her yaşta takılabilir. Ancak erişkin dönemindeki bireylere uygulanan ortodondik tedavi ile çocukluk dönemindeki ortodondik tedavi arasında bazı farklılıklar bulunuyor. Teknolojinin de ilerlemesi ile birlikte erişkin bireylerde de mevcut ağız ve çene yapısı kolayca inceleniyor. Buna uygun bir tedavi süreci belirleniyor.

“Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması ve reklam yapması yerine geçmez”