Dişler Nasıl Fırçalanmalıdır?
5/5

Dişler Nasıl Fırçalanmalıdır?

Diş fırçalama işlemi, düzenli olarak yapıldığında; ağız ve diş sağlığı konusunda sizleri son derece yukarıya taşıyacak çok basit bir işlem olmaktadır. Sağlıklı bir gülüşe sahip olmak, sağlam dişlere sahip olmak ve diş problemleri ile karşı karşıya kalmamak hemen hemen herkesin isteyeceği şeylerdir. Tüm bunlara ulaşmanın yolu ise, Düzenli olarak diş fırçalanmasından geçer. Dişlerin düzenli olarak fırçalanmasının gerektiği kadar, dişlerin belirli zaman aralıklarında ve doğru tekniklerle fırçalanması da bir hayli önem taşıyan konu olmaktadır.

Diş Fırçalama Esnasında En Sık Yapılan Hatalar

Bazı kişiler her ne kadar düzenli olarak dişlerini fırçalasalar da doğru bir biçimde fırçalanmayan dişler kişilere bazı diş problemlerinin de yansımasını gerçekleştirebilir. Doğru diş fırçalama, ağız ve diş sağlığı için çok önemli bir işlem olmaktadır.  En sık yapılan hatalar ise;

  • Diş etini es geçerek yalnızca dişleri fırçalamak
  • Dişlerin yalnızca ön yüzeyini fırçalamayı tercih etmek
  • Acele ederek, dişleri çok kısa saniyelerde fırçalamaya çalışmak.
  • Diş macununu çok fazla miktarda fırçaya sıkmak.
  • Fırçanın yönünü dişe göre ayarlamamak, rastgele fırçalama gerçekleştirmek
  • Dişleri fırçalarken çok fazla güç kullanmak, dişleri iyice bastırmak
  • Bir diş eti kanaması ile denk geldiğinde fırçalama işlemini hemen sonlandırmak

Dişler Doğru Bir Biçimde Nasıl Fırçalanır?

Diş fırçalama eylemi söz konusu olduğunda ilk önem arz eden şey diş fırçası seçimi olmaktadır. Diş fırçası seçimi tüm bu sürecin ilk aşamasıdır. Diş fırçası çok yumuşak ya da çok sert kıllara sahip olmamalıdır.Aksine orta düzey bir dokuda olmalıdır.

Diş fırçalanırken fırçanın açısı 45 derede olacak şekilde ayarlanmalıdır. Dişin dış yüzeylerinden başlanarak iç yüzeylerine doğru yavaş ve kontrollü bir fırçalama gerçekleştirilmelidir. Bu noktada fırça aynı zamanda eğik bir açıda tutulmalıdır. Böylelikle fırçanın ağız içindeki herhangi bir bölgeye ulaşamama gibi bir durumu olmaz.

Diş fırçalama yöntemleri olarak daha sonrasında da çiğneme ve öğütme eylemlerinin gerçekleştirildiği yüzeyler dikkatlice fırçalanmalıdır.  Fırçalama esnasında herhangi bir diş eti kanaması ile karşı karşıya kalıyorsanız muhakkak bir diş hekimine gitmeli ve kontrol yaptırmalısınız. Dişlerinizi fırçalarken diş etlerini de nazik bir şekilde fırçalamayı unutmamalısınız.

“Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması ve reklam yapması yerine geçmez”