Eski Amalgam Dolgular Değiştirilip Estetik Kompozit Dolgular Yaptırılabilir mi
Eski Amalgam Dolgular Değiştirilip Estetik Kompozit Dolgular Yaptırılabilir mi?

Amalgam dolgu; cıva ve metal birleşiminden meydana gelmiş olan bir dolu türüdür. Cıva ve çeşitli metallerin bir araya gelmesi ile son derece dayanıklı ve uzun süreli kullanıma uygun bir şekilde yapılan amalgam dolgular, eskiden beri pek çok dişte kullanılmıştır. Amalgam dolgular içindeki bileşenlere karşın zararsız ve güvenilir dolgulardır. Ve aynı zamanda da çok ekonomiktirler. Kısa süreler içerisinde ve kolayca yapılabilen bu dolgu artık değiştirilmek, yerine kompozit dolgular yaptırılmak istenmektedir.

Amalgam Dolgular Neden Değiştirilir?

Günümüzde çoğu kişi amalgam dolguların yerine kompozit dolgular yaptırmak istemektedir çünkü diş hekimliği; eski çağlardan beri tıpla eş zamanlı bir biçimde gelişmiştir. Diş dolgusu uygulaması binlerce yıllık bir geçmişe sahiptir. Bu işlemde dolgular için birçok farklı malzeme kullanılsa da son yüzyılda en yaygın olarak kullanılan dolgu amalgam dolgulardır.

Ancak son yarım asırda amalgam dolguların olası zararları hakkında hatırı sayılır bir tartışma olmuş ve bazı ülkeler amalgam dolguyu yasaklarken, bazıları da teşvik etmeye çalışmıştır.  1990’lardan sonra çoğu ülke, amalgam dolgu uygulamalarını kısıtlayarak aşamalı olarak kullanımdan kaldırmaya çalışmıştır. Amaç ise cıva ve cıva türevlerini barındıran bileşenlerin artık kullanılmaması gerektiğinin düşünülmesi, bunun sağlık açısından daha yararlı olacağını benimsemektir.

Amalgam Dolgu Nasıl Değiştirilir?

Amalgam dolgu değişimi konusunun temel prensibi, ağız ve hava yoluyla bulaşan ortamlardan yabancı maddelerin hızla uzaklaştırılmasıdır. Hastanın kalıntıyı yutması ve soluması istenmeyen bir durumdur. Lastik örtü dediğimiz lastik bir örtü ile ağız ortamından izole edilen dişlerin üzerindeki amalgam, güçlü bir emme ile dişten uzaklaştırılır. Lastik baraj kullanılmadığı takdirde demontajdan sonra metal deiyonizasyon solüsyonları kullanılabilir.

Daha sonra temizlenen alana istenilen tedavi uygulanır. Amalgam doldurma ve demontaj fiyatları, demontaj sonrası beklenen işleme bağlı olarak da değişmektedir. Amalgam değişim protokolünde hastanın amalgam partiküllerinden korunması kadar doktorun kendi koruması da önemlidir. Hastalar her gün olduğu gibi amalgam aldırmazlar, ancak bu işlemleri düzenli olarak yapan bir diş hekimi her gün periyodik olarak çıkarabilir. Bu nedenle sağlık ekibinin çevreye salınan cıva ve metal parçacıklarından da korunması gerekir.

5/5

“Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması ve reklam yapması yerine geçmez”