Hamileler Diş Tedavisi Yaptırabilir mi?
Hamileler Diş Tedavisi Yaptırabilir mi?

Hamileler diş tedavisi yaptıramaz yönündeki yaygın ve asılsız görüşler hamile kadınların ağız ve diş sağlığını olumsuz anlamda tehdit ediyor. Hormonlardaki ve alışkanlıklardaki bazı değişiklikler nedeniyle ağız sağlığı rahatlıkla bozuk bir hale gelebilir. Ancak sanılanın aksine hamilelikte hemen hemen tüm tedavilerin uygulanması son derece mümkündür. Koruyucu diş hekimliği özellikle hamilelik sırasında rahatlık ve güven için önem taşımaktadır. Zamanında yapılmayan tedaviler anne ve bebeğin sağlığını daha da fazla tehdit edecektir. Diş hastalıklarından kaynaklanan şikayetler bu mucizevi süreci anne adayı için çekilemez bir hale getirebilir.

Hamileler Neden Diş Tedavisi Yaptırmalıdır?

Hamileler diş tedavisi mutlaka yaptırmalıdırlar. Çünkü ağız sağlığı sorunları olan hamileler kendilerini daha da yalnız hissedebilirler. Hamilelikte ağız sağlığının düşmesi öngörülebilir ve son derece beklenen bir durumdur. Ayrıca herkesin bildiği gibi her bebek dişlerini kaybedecek diye bir kural yoktur. Gebelikte diş kaybı, ilerlemiş ve tedavi edilmemiş bir sağlık durumunun sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır. Diş ve diş eti sorunlarının her hamilelikte yaşanması da gerekmez.

Sanılanın aksine hamilelikte diş tedavisi anne ve bebeğe herhangi bir şekilde zarar vermez. İstenilen tedaviler hem annenin hem de bebeğin sağlığını korumaya yönelik uygulanacaktır. Genelde isteğe bağlı tedaviler hamilelik sonrasına ertelenir. Ancak hamilelik sırasında düzenli olarak diş hekiminize görünmeniz ve gerekirse tedavi görmeniz hamileliğinizi yaşadığınız sürece daha fazla yardımcı olacaktır. Olası sorunların önüne geçmek anne adayının moralini ve motivasyonunu büyük oranda artırır. Kendine güvenen anne adayı hamilelik sürecinin tadını daha farklı çıkarabilir.

Hamilelik Esnasında Diş Tedavisi Görmek Zararlı Mıdır?

Hamileler için diş tedavisi yaptırmak, düşük riski bulunan zor gebelikler dışında hemen hemen her hamile adayının yapabileceği işlemlerdir. Genel olarak, annenin rahatı için acil olmayan eylemler doğum sonrasına ertelenir. Estetik gülüş ve diş beyazlatma ile ilgili işlemler örneğin genellikle doğum sonrasına ertelenmektedir. Diğer tüm işlemler hastanın etkilenme derecesine ve hekimin isteğine göre yapılabilir. Zor bir gebelik durumunda acil müdahaleler mutlaka bir kadın doğum uzmanının bilgisi dahilinde yetkin bir hastanede yapılmalıdır.

5/5

“Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması ve reklam yapması yerine geçmez”