İmplant Çeşitleri Neler?
İmplant Çeşitleri Neler?

İmplant kısaca; eksik haldeki dişlerin tedavisinde kullanılmakta olup, çene kemiğinin iç kısmına vida yerleştirilmesi işlemidir. Daha sonrasında ise bu vida sisteminin üzerine diş protezleri yerleştirilmekte ve bu işlemler yapılırken diğer dişlerin herhangi bir zararla karşı karşıya kalması da engellenmektedir. İmplant uygulamaları, teknolojinin de iyice gelişmiş olması ile eş zamanlı olarak daha kolay ve daha çeşitli bir hale gelmiştir. Ancak implantlar söz konusu olduğunda yeterli derecede bilgi ve alanında son derece tecrübeli olan bir hekim şart olmaktadır.

İmplant tedavisi çene ve kas gelişimini tamamlamış bireylere uygulanabilmektedir. Bu nedenle de implant tedavisi 18 yaşın altındaki bireylere kesinlikle uygulanmamaktadır. Aynı şekilde şeker hastaları için de bir risk faktörü olan işlem, şeker hastalarına gerekli kontroller sağlanmadan uygulanmamalıdır.

Subperiostal İmplantlar

İmplant çeşitleri arasında son derece yaygın olan subperiostal implantlar, diş kemiğinin üzerinden uygun ölçüler alınıp hazırlanmaktadırlar. Bu implant çeşidinin sağlamakta olduğu en büyük avantaj ise öğütme ve çiğneme hareketlerinin eşit bir şekilde yayılmasıdır. Görüntü olarak bir kafese benzeyen Subperioastal implantlar, ince yapıya sahip metal alaşımlardan meydana getirilirler.

Endosseöz İmplantlar

Endostal implant olarak da isimlendirilen implat çeşidi; diş eksikliklerinin meydana geldiği durumlarda daha sık tercih edilmektedir. Endosseöz implantlar çene kemiğinin içerisine uygulanmaktadırlar. Günümüzde en çok tercih edilen implant çeşidi Endosseöz implantlar ayrıca kendi içinde blade implant, silindirik implant ve vida implant olarak üç gruba ayrılmaktadırlar.

Transosseöz İmplantlar

Transsosseöz implantlar, tüm kemikler boyunca uygulanmakta olan bir implant türüdür. Kemiklerin boylarındaki farklılıklar transsoseöz implantlar sayesinde rahatlıkla giderilebilmektedir. Ancak transosseöz implantların yapım aşaması ve uygulama aşaması bir hayli zor ve uğraştırıcı olduğundan, bu implant türü çok fazla tercih edilen bir implant değildir.

Endodontik İmplantlar

Endodontik implant çeşidi, implant uygulama kolaylığı söz konusu olduğunda en kolay şekilde uygulanabilmekte olan bir implanttır. Bu implant çeşidi ile son derece zayıf bir hale gelmiş olan diş yapıları çok rahat bir şekilde sağlamlaştırılabilmektedir. Aynı zamanda endodontik implant ile diş ve diş yapısının alt yapısı da çok rahat bir şekilde hazırlanabilmektedir.

5/5

“Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması ve reklam yapması yerine geçmez”